Обов'язковим елементом будь-якого опалювального комплексу є радіатори. Саме від них залежить якість прогрівання приміщення, тому на стадії розробки проекту індивідуального опалення необхідно врахувати тип радіаторів. Які вони бувають, як правильно підібрати відповідну модель, і якою є специфіка опалення в приватному житловому будинку?
Нюанси системи опалення в приватному будинку
В індивідуального опалення, проведеного у власному будинку, є свої позитивні сторони, що відрізняють його від централізованого опалення:
• експлуатація передбачає мінімальний тиск;
• немає потенційних ризиків гідравлічних ударів, що розширює кількість різновидів радіаторів, що підходять для встановлення;
• є можливість регулювання кислотного балансу води, завдяки чому можна збільшити перелік радіаторів.
Підбираючи батарею для будинку, потрібно враховувати, наскільки високий коефіцієнт тепловіддачі у конкретної моделі. Це основний параметр. Але ми також розглянемо сильні та слабкі сторони всіх опалювальних радіаторів, які сьогодні представлені на ринку.
Класифікація радіаторів
Усього існує чотири види радіаторів: трубчасті, панельні, пластинчасті та секційні. Найбільш популярні моделі – секційні, що складаються із певної кількості елементів (секцій). Пластинчасті найменування складаються з декількох пластин, які покривають труби (в них циркулює теплоносій). Радіатори, виконані з певної кількості трубок, що з'єднуються за допомогою колекторів, називають трубчастими. В основі панельних радіаторів лежить кілька панелей, що нагріваються від розігрітого теплоносія.
Також батареї діляться між собою та за матеріалом, з якого вони виготовлені. Вони можуть бути:
• алюмінієвими; • чавунними; • сталевими; • біметалевими.
Алюмінієві радіатори
Батареї, виготовлені з чистого алюмінію, вважаються найдоступнішими за ціною. Загалом у них досить багато переваг. Це хороша тепловіддача, невелика вага, ергономічність конструкції та простота монтажу. Але, вибираючи їх для встановлення в будинку, необхідно враховувати багато аспектів. Алюмінієві радіатори дуже чутливі до характеристик циркулюючого теплоносія. Зокрема, потрібно суворо дотримуватись оптимального показника кислотності води, оскільки в іншому випадку батареї стануть непридатними для роботи вже через кілька років роботи.
Хороша тепловіддача алюмінієвих батарей має своє підводне каміння. Тепловий потік дуже швидко піднімається у верхню частину кімнати, через що може виникнути різниця температур між стелею та підлогою. Якщо вже вибір упав саме на такі радіатори, то необхідний дуже точний розрахунок теплової потужності радіатора до площі приміщення.
Чавунні радіатори
Чавунні радіатори були найпоширенішими радіаторами, що встановлюються у будинках та квартирах радянської споруди. Вони славляться тим, що не бояться корозії, мають дуже великий термін служби (порядку 50 років) і не схильні до абразивного зносу. Якщо чавунна батарея матиме достатню кількість секцій, то можна досягти дуже гарного прогріву приміщення (8-10 секцій вистачить для нагрівання кімнати на 20 квадратів). Але є у чавунних батарей і недоліки:
• при багаторічній експлуатації всередині секцій може утворюватися іржа;
• солідна вага та громіздкість, через яку батареї вимагають великої кількості вільного простору для встановлення;
• старомодний зовнішній вигляд; • не найвища тепловіддача серед усіх радіаторів.
Якщо алюмінієві батареї швидко нагріваються і швидко остигають, то з чавунними все інакше. Вони досить довго гріються, зате й довго віддають тепло. Число залишкового збереження тепла у них коливається не більше 30%. Це одна з їхніх ключових переваг. Також багато компаній випускають стильні моделі із малюнками по периметру виробу. Це робить їх зовнішній вигляд більш цікавим. Але, на думку багатьох фахівців, на чавунні радіатори варто вирішуватись лише в тому випадку, якщо з якихось причин не можна купити інші моделі.
Сталеві радіатори
Батареї сталевого типу вважаються одними з найкращих для роботи саме у житловій нерухомості. Вони поєднуються сильні боку всіх інших типів. Зокрема, вони мають досить високу тепловіддачу, простоту монтажу та обслуговування, у них низька інерційність і мала вага. У продажу представлено безліч самих різнопланових моделей сталевих радіаторів, за допомогою яких можна прогріти як зовсім невелике приміщення (не більше 4-6 квадратних метрів, так і величезні кімнати з площею до 40-50 квадратів).
Сталеві радіатори також розраховані на тривалий експлуатаційний термін, але для його продовження необхідно періодично проводити чистийку внутрішньої системи, а також постійно наповнювати систему теплоносієм, щоб не допустити утворення іржі. За іншими параметрами сталеві радіатори ідеально підходять як частина системи індивідуального опалення саме в житлових домоволодіннях.
Чавунні батареї коштують більше сталевих та алюмінієвих аналогів, але значно поступаються в ціні біметалу.
Біметалічні радіатори
Ще один вид батарей, що заслуговує на згадку – це біметалічні. Вони є сукупністю з декількох металів, а всередині конструкції розташований сердечник, виготовлений з висококласної сталі. Чим примітні біметалічні радіатори:
• стійкістю до ймовірних гідравлічних стрибків та нестабільного тиску;
• гарною тепловіддачею, що гарантує швидке прогрівання будь-якого за площею приміщення;
• міцністю конструкції до зовнішнього механічного впливу;
• стильним, сучасним зовнішнім виглядом, за рахунок чого такі радіатори чудово вписуються у будь-який сучасний інтер'єр; • невибагливістю у питаннях догляду. Біметалічні радіатори не потрібно чистити або підфарбовувати із зовнішнього боку, всередині них не накопичується пил, який міг би зменшити тепловіддачу;
• підвищеною надійністю (можуть опрацювати і понад 30 років).
Біметалеві радіатори – це найкраще рішення для використання у квартирах, оскільки вони не бояться високого тиску та гідроударів. А ставити їх у будинках немає особливого сенсу, оскільки для системи опалення в будинках такі проблеми не є актуальними. А ціна у біметалевих моделей досить висока. Але якщо немає обмеженого бюджету, такі моделі також підходять для встановлення в будинках. Вони прослужать десятиліттями і не втратять початковий стан.
Написати коментар